ترفند های خانه داری مدرن

6 روش ساده خانگی ازبین بردن بوی بد حوله

بوی بد حوله

بعد از یک روز سخت کاری به حمام میروید و خستگی و عرق و بوی بد را از خود دور میکنید؛ ولی همین که با حوله، خودتان را خشک میکنید بوی بسیار بدتری را روی پوستتان حس میکنید و تمام حس تمیزی و پاکیزگی بعد از حمام ازبین میرود. آیا این اتفاق برای شما هم پیش آمده؟

تجربه استفاده از حوله های بد بو؛ تجربه بسیار بدی است.

من در این مقاله دلایل ایجاد بوی بد حوله؛ روشهای ازبین بردن آن و روشهایی که به کمک شما می آید تا از ایجاد این بو جلوگیری کنید را توضیح میدهم تا دیگر در منزلتان حوله بدبو نداشته باشید.

دلایل ایجاد بوی بد حوله

حوله های بی کیفیت

حوله هایی که در تهیه آنها از الیاف پلاستیکی استفاده شده است و تمام نخ نمی باشند؛ پس از چند بار استفاده بوی بد به خود میگیرند. بنابراین هنگام تهیه حوله به این نکته دقت کنید که حوله صد در صد پنبه باشد.

شستشوی نامناسب

یکی از دلایل ایجاد بوی بد حوله، شستشوی نامناسب آن می باشد. اگر هنگام شستن حوله به مقدار کم از شوینده استفاده کنید باعث می شود که حوله به خوبی تمیز نشود. و همچنین اگر به مقدار زیاد از مواد شوینده استفاده کنید یا شستشو به خوبی انجام نشود و مواد شوینده در حوله باقی بمانند؛ باعث آسیب رسیدن به الیاف حوله می شود و همینطور باعث جذب میکروب و قارچ به درون حوله می شود.

بنابراین هنگام شستوی حوله از مواد شوینده به اندازه نیاز استفاده کنید و به خوبی حوله را بشورید تا مواد شوینده در حوله باقی نماند.

خشک کردن نامناسب

خشک کردن حوله

از اصلی ترین دلایل بوی بد حوله وجود نم و رطوبت در حوله و درست خشک نکردن آن است.

اگر میخواهید حوله بد بویی نداشته باشید به هیچ وجه حوله مرطوب را درون سبد نیندازید به انتظار اینکه بعدا آنرا می شورید. همینطور بعد از هربار استحمام حتما حوله را روی بند در فضای آزاد زیر نور خورشید خشک کنید.

وجود نم و رطوبت در حوله باعث رشد قارچ و میکروب در حوله می شود. وجود قارچ و باکتری درون حوله باعث ایجاد بوی نامطبوع در آن می شود و همینطور میتواند عامل ایجاد بیماری پوستی و یا حتی آلرژی شود.

بهترین روش برای از بین بردن نم حوله، خشک کردن آن به کمک نور خورشید است. زیرا نور خورشید علاوه بر اینکه باعث خشک شدن حوله می شود؛ خاصیت ضد عفونی کنندگی دارد و با استفاده از اشعه ماورائ بنفش میکروبهای حوله را از بین می برد.

بنابر این به هیچ وجه و در هیچ فصلی از سال، حوله را در حمام یا خانه خشک نکنید و فق در فضای آزاد و زیر نور خورشید این کار را انجام دهید.

حوله های فرسوده

اگر حوله تان قدیمی است و به علت شستشوی زیاد فرسوده شده پوسیده شده است حتما آنرا تعویض کنید؛ زیرا حوله هایی که پوسیده هستند و بافت متراکمشان را ازدست داده اند مکان مناسیب برای رشد قارچ و میکروب می باشند. و قارچ و میکروب مهمترین علت بوی بد حوله می باشد.

آشنایی با علتهای بو گرفتن حوله، به شما کمک میکند تا بهتر بتوانید این بو را از بین ببرید. در ادامه توضیح میدهم که چطور این بوی نامطبوع را از بین ببرید.

روشهای خانگی ازبین بردن بوی بد حوله

قصد دارم چند روش خانگی بسیار کاربردی و ساده به شما معرفی کنم تا علاوه بر اینکه حوله های تمیز و خوش بویی داشته باشید؛ میکروبها و قارچ ها را هم از درون حوله از بین ببرد.

روش اول: رفع بوی بد حوله با مواد شوینده مناسب

مواد شوینده حوله

اولین و آسانترین راهکاری که برای ازبین بردن بوی بد حوله به ذهن تمام افراد میرسد استفاده از مواد شوینده است. برای استفاده از این روش حتما باید از مواد شوینده مناسب حوله تان استفاده کنید.

شستشوی مرتب حوله با استفاده از مواد شوینده مناسب بهترین و در دسترس ترین راه برای جلوگیری از بوی بد حوله و از بین بردن قارچ و میکروب آن می باشد.

به یاد داشته باشید که برای شستن حوله کودکان از مواد شوینده ملایم که مخصوص کودکان است استفاده کنید.

از مواد نرم کننده در شستشوی حوله استفاده نکنید؛ زیرا زیرا می تواند باکتریهای باقی مانده حوله را انتقال دهد یا حتی جذب کند.

روش دوم: از بین بردن بوی بد حوله با سرکه سفید

سرکه سفید به کمک خاصیت اسیدی که دارد قادر است بوی بد حوله را از بین ببرد. همچنین از قدیم الایام به عنوان از بین برنده میکروب از آن استفاده میشد. سرکه سفید علاوه بر از بین بردن بوی بد، میکروب و قارچ حوله را از بین میبرد.

برای استفاده از این روش میتوانید یک فنجان سرکه سفید را درون مخزن پودر لباسشویی بریزید و برنامه شستشوی حوله را فعال کنید. برای ازبین بردن بوی نم حوله نیازی به استفاده از پودر لباسشویی و مایع نرم کننده نیست؛ و همچنین بهتر است که لباسهای دیگر را با حوله نشویید.

روش سوم: ترکیب نوشابه و سرکه سفید

بسیاری از شما یکی از خاطرات آزمایشهایی که در دوران مدرسه داشتید؛ آزمایش فوران سرکه سفید و نوشابه است. ولی این دو ماده فقط این خاصیت را ندارند.

شاید تعجب کنید اگر بگویم که ترکیب نوشابه و سرکه سفید میتواند بوی بد حوله را ازبین ببرد.

برای اینکار حتما از نوشابه سفید استفاده کنید. در این روش شما دو مرحله شستشو را انجام میدهید؛ زیرا نوشابه و سرکه سفید را با هم درون مخزن لباسشویی نمیریزیم. ابتدا یک چهارم فنجان نوشابه را درون مخزن پودر لباسشویی بریزید و حوله را بشورید بعد از اینکه شستشو تمام شد؛ اینبار سرکه سفید را درون مخزن بریزید و حوله را مجدد بشورید.

حال به طور کامل از شر میکروبها و قارچهایی که باعث ایجاد بوی بد حوله شده بودند خلاص می شوید.

روش چهارم: رفع بوی بد حوله با استفاده از مایکروویو

خشک کردن حوله در مایکروویو

اگر میخواهید بوی بد حوله دستی یا حوله آشپزخانه یا حوله کوچک را رفع کنید بهترین و سریعترین راه استفاده از مایکروویو است. برای این کار ابتدا حوله را به اندازه مرطوب کنید سپس به مدت 3 دقیقه آنرا درون مایکروویو قرار دهید.

در این روش نیازی به استفاده از مواد شوینده نیست. هنگام خارج کردن حوله از مایکروویو از داغ نبودن آن اطمینان حاصل کنید. برای این منظور بهتر است پس از اتمام کار 10 دقیقه بگذارید حوله درون مایکروویو بماند و سپس آنرا خارج کنید.

روش پنجم: استفاده از جوش شیرین

جوش شیرین یا سدیم هیدروژن‌کربنات، دارای خاصیت بازی است که بو وقارچ و باکتریها را از بین می برد.

برای از بین بردن بوی بد حوله به کمک جوش شیرین، ابتدا یک فنجان جوش شیرین را درون یک سطل آب گرم بریزید و حوله را به مدت 20 دقیقه درون این سطل قرار دهید؛ به طوریکه آب تمام سطح حوله را بپوشاند.

سپس حوله را در همان محلول بشورید و بگذارید تا خشک شود. اگر حوله دارای لکه های مقاومی است؛ جوش شیرین را مستقیم روی آن لکه ها بریزید و حوله را خوب بهم بمالید و سپس مراحل شستشو را انجام دهید.

روش ششم: جوشاندن در آب برای میکروب زدایی

اگر بوی حوله شما با استفاده از روشهای قبلی ازبین نرفت، از خاصیت میکروب زدایی آب استفاده کنید. به این صورت که یک قابلمه بزرگ آب ار به جوش بیاورید، سپس حوله را در آن غوطه ور کنید و بگذارید به مدت 15 دقیقه درون آن بماند؛ سپس حوله عاری از میکروب را خارج کرده و برای اطمینان بیشتر میتوانید با استفاده از جوش شیرین آنرا بشورید تا عاری از هرگونه بوی بد شود.

اگر از روشهای بالا استفاده کردید و حوله تان همچنان بد یو بود؛ دیگر وقت آن رسیده است که حوله تازه ای خریداری کنید.

راهکارهای جلوگیری از ایجاد بوی بد حوله

با روشهای ازبین بردن بوی بد حوله آشنا شدیم. حال برای اینکه حوله تان دیگر بوی بد نگیرد نکات زیر را رعایت کنید:

پس از هر بار استفاده از ماشین لباسشویی، درب آنرا باز بگذارید تا مخزن ماشین کاملا خشک شود. زیرا در بسیاری از اوقات، بوی بد حوله ناشی از بوی رطوبت به جا مانده در ماشین لباسشویی می باشد.

قبل از تاکردن حوله ها و قرار دادن آنها در جایشان، از خشک بودن کامل آنها اطمینان حاصل کنید؛ زیرا نم و رطوبت باعث ایجاد قارچ و میکروب و همچنین بوی بد در حوله می شود.

بعد از هر بار استفاده از حوله، آنرا در مقابل نور مستقیم خورشید در هوای آزاد خشک کنید.

حوله یک وسیله کاملا شخصی می باشد، به هیچ وجه از یک حوله به طور اشتراکی اشتراک نکنید. زیرا با این کار باکتریها و میکروبهاو بیماریهای پوستی، از یک فرد به فرد دیگر منتقل می شود و احتمال مبتلا به انواع بیماریها خصوصا بیماریهای پوستی را بالا میبرد.

حوله را پس از 3 بار استفاده کردن، با استفاده از شوینده های مناسب بشورید.

با رعایت همین چند نکته ساده، میتوانید از ایجاد بوی بد حوله جلوگیری کنید.

حوله

خرید حوله های باکیفیت از سرزمین خواب؛ بدون اینکه نگران باشید بوی بد میگیرند

در این مقاله به بررسی عوامل ایجاد بوی بد حوله، روشهای ازبین بردن بو و راههای جلوگیری از ایجاد بوی بد پرداختیم. در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی و همچنین موارد فوق، انواع حوله ها، حوله دستی گرفته تا حوله تن پوش، می توانند بوی بد بگیرند.

بوی بد اغلب ناشی از ماندن رطوبت در حوله و تولید قارچ در آن است. اما کیفیت حوله در بو گرفتن آن نیز بی تاثیر نیست.

با خرید انواع حوله تن پوش، حوله دست و صورت و حوله استخری از فروشگاه سرزمین خواب، و رعایت نکات بالا، سالها از داشتن حوله باکیفیت و بدون بو لذت ببرید. برای خرید انواع حوله از محصولات سرزمین خواب، بخش فروشگاه را مشاهده نمایید یا با شماره 09198017431 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *