دکوراسیون اتاق خواب

5 ویژگی بهترین تشک تخت

تشک تخت

داشتن خواب مناسب شبانه باعث تامین انرژی روز بعد و شادابی انسان می شود؛ به علاوه بر سلامت جسم، روان و حتی زیبایی و طراوت پوست هم تاثیرگذار است. عوامل زیادی در داشتن یک خواب آرام و باکیفیت تاثیرگذارند که یکی از آنها انتخاب صحیح تشک تخت می باشد.

از آنجایی که هر فرد حدود یک سوم از عمرش را در خواب سپری می کند؛ انتخاب بالش و تشک تخت مناسب، در حفظ سلامت خواب و همچنین حفظ سلامت آناتومی بدن بسیار اهمیت دارد.

به عنوان مثال شاید این تجربه برای بسیاری از افراد اتفاق افتاده باشد که پس از یک روز خسته کننده و پرتنش کاری، به اتاق خواب بروند و ساعتهای زیادی را بخوابند تا خستگی فکری و جسمی شان ازبین برود؛ ولی هنگامی که از خواب بیدار می شوند با همان خستگی قبل، از خواب بیدار می شوند.

این احساس دلایل بسیار متعددی می تواند داشته باشد؛ و یکی از دلایل آن انتخاب نادرست تشک تخت می باشد؛ که من دراین مقاله به شما کمک میکنم تا بتوانید از ویژگیهای تشک مناسب تان آگاهی یابید.

راحتی

تشک تخت

یک تشک تخت مناسب، باید تکیه گاه خوبی برای کل بدن، از سر تا پا باشد. یک تشک خوب باید حالت ستون فقرات را در همان حالت ایستاده نگهدارد.

هنگامی که می خواهید تشک راحت و مناسب خوابتان را انتخاب کنید؛ ابتدا به نحوه قرار گرفتن شانه، کمر و باسن بر روی آن دقت کنید زیرا هنگام خواب، بیشترین وزن بدن روی این نقاط می افتد.

تشک خوب تشکی است که باعث راحتی فرد در هنگام خواب و لذت بردن شخص از خواب شبانه می شود.

دوام و ماندگاری تشک تخت

تشک تخت

حتما به ماندگاری و دوام تشکی که میخواهید خریداری کنید بسیار دقت کنید؛ ممکن است که برای خرید تشک بادوام هزینه زیادی بکنید ولی این هزینه در طولانی مدت به شما برمی گردد چون مدت زمان طولانی تری را می توانید از این تشکها استفاده کنید و همینطور زمانی که روی تشک می خوابید؛ بدنتان در آرامش است.

هنگام خواب شبانه است که بدن خستگی های طول روز را از بین می برد و اگر تشک نامناسبی انتخاب کنید که دوام و ماتدگاری خوبی نداشته باشد؛ باعث می شود که بدن هنگام خواب درد بگیرد و خواب آرام و راحتی نداشته باشید.

بهتر از تشکهایی استفاده کنید که دارای حداقل 7 سال ضمانت می باشند؛ زیرا این تشکها از دوام و کیفیت مناسبی برخوردارند.

جنس اسفنج

برای تشخیص کیفیت اسفنج تشک تخت باید به وزن اسفنج توجه کنید. هرچه وزن اسفنج بیشتر باشد تراکم آن بیشتر است و سفت تر است و هرچه وزن اسفنج کمتر باشد تراکم آن کمتر است و تشک شل تر می شود.

بنابراین تشکهای سنگین تر دوام بالاتری دارند و طول عمر بیشتری دارند. این تشکها برای افرادی که از کمر درد رنج می برند بسیار مناسب می باشد.

فضا

تشک تخت

در هنگام انتخاب تشک تخت حتما باید به سایز آن بسیار توجه کنید. اگر در طول خواب بسیار غلت می خورید و می خواهید تشک یکنفره تهیه کنید؛ حتما سایز 120 انتخاب کنید. و اگر می خواهید تشک دونفره تهیه کنید و در زمان خواب خیلی غلت می خورید سایز 180 مناسب شما می باشد. این سایز معروف به کینگ می باشد.

اگر اتاق خوابتان کوچک است مسلما با انتخاب تخت های بزرگ فضای زیادی از اتاق را از دست می دهید و در این اتاق آرامش کتری خواهید داشت.

بنابراین در هنگام انتخاب سایز تشک هم به اندازه فضای اتاق خوابتان دقت کنید هم به اینکه چقدر در زمان خواب غلت می خورید.

اهمیت نوع فنر در تشکهای فنری

اگر قصد خرید تشک فنری دارید حتما از نوع فنر بکار رفته در تشک بپرسید. تشکهای فنری دو نوع فنر متصل و فنر منفصل می باشند.

تشک فنر متصل همانطور که از نام آن پیداست تشکی می باشد که فنرهای آن به یکدیگر متصل می باشند و تشک فنر منفصل یا پاکت اسپرینگ، تشک هایی می باشند که هر فنر داخل یک پاکت قرار دارد و این پاکتها کنار یکدیگر قرار می گیرند تا تشک را بسازند.

تشکهای فنر منفصل به علت اینکه فنرها به یکدیگر برخورد نمی کنند و دچار اصطکاک نمی شوند در دراز مدت جیر جیر نمی کنند و طول عمر این تشکها بیشتر از تشک فنر متصل می باشد.

از مزایای دیگر تشک فنر منفصل این است که اگر از تشک دونفره استفاده می کنید؛ در هنگام غلت خوردن و حرکت کردن یک نفر در یک قسمت از تخت، قسمت های دیگر تکان نمی خورند و حرکت یکنفر باعث تکان خوردن و بیدار شدن نفر دیگر نمی شود.

تشک تخت

ارتفاع تشک تخت

تشکی را یک تشک استاندارد می گویند که هنگامی که روی تخت قرار می گیرد از سطح تخت ارتفاع بیشتری داشته باشد. ارتفاع مناسب تشک تخت ارتفاعی است که وقتی که روی آن مینشینید و پایتان را روی زمین می گذارید؛ زانو زاویه 90 درجه بسازد.

با توجه به لایه های مختلفی که در تشکها استفاده می شود؛ تشکها با ارتفاع های متفاوتی بوجود می آید. لایه هایی که معمولا در تشکهای استاندارد استفاده می شود عبارتند از: فوم، نمد، ریباند، فنرو رویه. که با توجه به کیفیت این مواد بکار رفته در تشک، ارتفاع تشکها متفاوت می باشد که این امر در طول عمر تشک نقش بسزایی دارد.

هرچه ارتفاع تشک بیشتر باشد مرغوب تر است و همچنین زمانی که روتختی روی آن میندازید نمای زیباتری برای اتاق خواب می سازد.

پارچه رویه تشک تخت

در هنگام انتخاب تشک تخت حتما به جنس پارچه رویه تشک بسیار دقت کنید که از جنس پنبه باشد تا در هنگام خواب دچار تعریق نشوید و بتوانید خواب راحت و آرامی داشته باشید.

بهترین پارچه برای رویه تشک تخت، پارچه گردبافت می باشد که از جنس پنبه می باشد و خنک است و هنگام خوابیدن بر روی تشک دچار تعریق نمی شوید.

تشک تخت

گارانتی تشک تخت

اگر می خواهید برای خرید تشک تخت هزینه کنید و یک تشک باکیفیت و بادوام خریداری کنید که بتوانید خوابی آرام داشته باشید و مدت زمان طولانی از آن استفاده کنید؛ حتما به این نکته توجه کنید که تشک دارای ضمانت نامه باشد.

تشکهای باکیفیت معمولا دارای ضمانت نامه 7 سال و بالاتر می باشند.

نتیجه گیری

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *